Menu Close

Beslenme Genetiği

Alınan besinin içeriği, miktarı ve kalitesi çeşitli dokulardaki pek çok genin ekspresyonun düzenlenmesini (çalışmasını) etkileyebilir. Analiz edilen polimorfizmler, vücudunuzun bazı besin maddelerine nasıl tepki vereceğini ve hangi besinleri düzgün metabolize edebildiğini belirler. Beslenmemiz sağlığımız için belirleyici bir rol oynadığından, gen analizi değerlendirilerek, sistemi destekleyecek uygun bir beslenme planı oluşturulabilir.
 
Kişiye özgü gen farklılıklarına bağlı olarak, her insanın aynı besinlere verdiği tepkilerde farklılıklar gözlenebilmektedir. Vücudun yiyeceklere karşı göstermiş olduğu reaksiyonların ve sebeplerinin ortaya çıkarılması, gıda ve sağlık arasındaki ilişkiyi ortaya koymak açısından son derece önemlidir.
 
Kişiye özgü beslenme önerilerinin oluşturulabilmesi için, kişinin genetik özelliklerinin araştırılması gerekir. Genetik testler sonucu elde edilen bilgilerin ışığında, kişiye özgü beslenme ve diyet reçeteleri hazırlanabilmektedir. Bu reçeteler sayesinde, kişilerin sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri amaçlanır.
 
Nutrigenetik araştırmalar; çölyak (gluten enteropatisi),bazı kanser çeşitleri, kardiyovasküler hastalıklar, tip-II diyabet, obezite, hipertansiyon, osteoporoz gibi beslenmeyle doğrudan ilişkili kronik hastalıklardan korunmaya yardımcı olacaktır.
 
Beslenme Genetiği analizi  temel olarak şu avantajları sağlar;
 
-Genetik teste göre hazırlanan diyet ve destek programı, geleneksel diyetlere göre yaklaşık 3 kat daha verimli ve etkili sonuçlar verir.
-Genetik yorumlarla kişilerin metabolizmasına uygun beslenme uygulanabilir.
-Hayat boyu kullanılacak bir rehberdir.
-Kişiye özgü beslenme programının yaşam tarzı haline gelmesini sağlar.
-Sağlıklı kilo vermek ve beden sağlığını korumak adına etkili sonuçlar verir.
Görüşme Başlat
Bize yazın :)
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?